Feroportin
Feroportin je transmebranski protein,ki iz notranjosti celice prenaša železo v medceličnino. Nahaja se na površini celic, ki skladiščijo ali prenašajo železo. To so površine eritrocitov, makrofagov in hepatocitov. Za ta protein zapisuje gen SLC40A1. Molekule feroportina imajo skupaj z epcidinom glavno vlogo pri homeostazi železa. Epcidin je inhibitor feroportina. Rezultat delovanja epcidina na feroportin se kaže v ohranitvi železa v celici in zmanjšanje njegove vrednosti v plazmi. Feroportin ima pomembno vlogo pri življenskem ciklu eritrocitov. Ostareli eritrociti se razgradijo v makrofagih, kjer se železo izloči s pomočjo feroportina ter se ponovno veže na transferin in se prenaša po krvi.
Dedovanje feroportina je avtosomno dominantno.
Bolezen feroportina se pojavlja v številnih državah, ne glede na narodnost in je posledica mutacij v feroportinu. Ima izrazite klinične lastnosti kot sta naprimer mejna slabokrvnost in postopno kopičenje železa v organih. Bolezen lahko povzroči izgubo funkcije proteina feroportin. Zaradi kopičenja železa nastopijo poškodbe jeter in vranice.
Viri
- T. Tomšič: Presnova železa pri bolnikih z osteoporozo in osteoartrozo, Ljubljana 2012, stran 2-6
- A. Dimic: Vpliv višinskih priprav in bivanja v višinski sobi na koncentracijo eritropetina in rdečo krvno sliko profesionalnih športnikov, Ljubljana 2012, stran 14
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14757427
- Feroportin, USCN