User:Blaž Zdovc
Citozin
Citozin je ena od petih glavnih dušikovih baz, ki se uporablja za shranjevanje in prenos genetskih informacij v celici. Je pirimidni derivat s strukturo heterocikličnega aromatskega obroča na katerega sta vezani dve funkcionalni skupini (ketonska skupina na položaju 2 in amino skupina na položaju 4). Drugo ime za citozin je 2-okso-4-aminopirimidin. Njegova molekulska formula je C4H5N3O, molekulska masa pa 111.10.
Citozin so odkrili leta 1894, ko so ga izolirali iz tkiva priželjca. Strukturo, kot jo poznamo danes so predlagali v letu 1903, ko so ga uspešno sintetizirali v laboratoriju.
Najdemo ga v DNK, RNK in v nekaterih nukleotidih. Kot citozin trifosfat (CTP), lahko deluje kot kofaktor za encime, tako da prenese fosfat za sintezo adenozin difosfata (ADP), ki pa se kasneje sintetizira naprej v adenozin trifosfat (ATP).
V DNK in RNK je sparjen z bazo gvaninom, vendar nima stabilne strukture, zato se lahko pretvori v uracil (spontana deaminacija ). Citozin lahko z encimom DNK-transferaza metiliramo, da nastane 5-metilcitozin; protitelo
Viri:
http://www.worldofmolecules.com/life/cytosine.htm
http://en.wikibooks.org/wiki/Structural_Biochemistry/Nucleic_Acid/Nitrogenous_Bases/Purines/Cytosine
http://web.bf.uni-lj.si/bi/biokemija/studenti/Teze/Biologi/AminoKsl.pdf [ [ Category:LEX ] ]