Deoksiribonukleaze
Deoksiribonukleaze
stran v izdelavi
Deoksiribonukleaze (DNaze) so encimi iz družine nukleaz, ki katalizirajo hidrolizo fosfodiesterskih vezi v DNA. Njihova naloga je kataliza razgradnje poškodovanih, postaranih ali odvečnih nukleinskih kislin v procesih potrebnih za splošno vzdrževanje reda v celici.
Imamo različne tipe deoksiribonukleaz, ki se razlikujejo po delovanju na substrat, kemijskem mehanizmu in biološki funkciji.
Nekatere DNaze zelo indiskriminirano cepijo neko sekvenco DNA. Nekateri, kot restrikcijski encimi, so specfični za eno področje. Lahko cepijo samo dvojne ali enojne vijačnice ali so aktivni na oboje.
DNaze, ki katalizirajo cepljenje končnih nukleotidov se imenujejo eksodeoksiribonukleaze (tip eksonukleaz). Te razdelimo še na 3’-eksodeoksiribonukleaze, ki cepijo a vezi (povezujejo 3’-hidroksilno skupino nukleotida s fosfatno skupino) in 5’-eksodeoksiribonukleaze, ki cepijo b vezi (povezujejo 5’-hidroksilno skupino nukleotida s fosfatno skupino).
DNaze, ki cepijo notranje fosfodiesterske vezi so endodeoksiribonukleaze (tip endonukleaz).
Endodeoksiribonukleaze se delijo še v Deoksiribonukleaze I , Deoksiribonukleaze II , Deoksiribonukleaze IV, UvrABC (multiencimski kompleks v bakteriji E.coli. Vpleten je v mehanizem popravljanja DNA), restrikcijske endonukleze in MNaze.
DNaza I reže DNA predvsem pri fosfodiesterskih vezeh zraven pirimidinskega nukleotida. Pusti 5’-fosfatni konec polinukleotida s prosto hidroksidno skupino na 3’- poziciji. Deluje na enojno in dvojno vijačnico in kromatin. DNaza I se veže na protein aktin. V taki obliki je encmsko neaktivna. Mislijo, da je DNaza-aktin kompleks način shranjevanja DNaze, da ne poškoduje genetske informacije.
Deoksiribonukleaza II
Hidrolizira vezi v nativni in denaturirani DNA. Produkti so 3’- fosfati. Aktivna je predvsem v kislem pH-ju. Imamo različne vrste : DNaze II alfa (DNaze II) in DNaze II beta (DLAD)
Restrikcijske endonukleaze
Prepoznajo specifična zaporedja baz v dvojni vijačnici DNA in katalizirajo hidrolizo obeh verig na vezavnem mestu ali v njegovi bližini. Delijo se na Tip I, Tip II in Tip III.
Encim DNaze je tudi uporaben pri zdravljenju cistične fibroze. Katalizira hidrolitičen razcep velikih molekul DNA v manjše nukleotidne fragmente in s tem zmanjšuje viskoznost sluzi, v kateri je raztopljena DNA.
Viri:
Temelji Biokemije – Rodney Boyer
http://gibk26.bse.kyutech.ac.jp/jouhou/image/dna-protein/all/all.html