Prionski protein: Difference between revisions

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search
(New page: Normalni '''prionski protein''' PrP<sup>C</sup> (C pomeni celični, PrP pa ˝proteazno odporni protein˝) je glikoprotein, ki se nahaja v celičnih membranah. Njegova molekulska masa z...)
(No difference)

Revision as of 23:19, 12 December 2010

Normalni prionski protein PrPC (C pomeni celični, PrP pa ˝proteazno odporni protein˝) je glikoprotein, ki se nahaja v celičnih membranah. Njegova molekulska masa znaša približno 28 kDA in ga najdemo pri vseh sesalcih. Je unikaten protein v dejstvu, da obstaja v dveh strukturnih oblikah. Prva je pogosta, neškodljiva različica, zgrajena iz treh α-vijačnic in dveh kratkih β-ploskev. Druga pa je narobe zvita, škodljiva oblika (PrP^Sc – okrajšava Sc se nanaša na ˝scrapie˝, prionsko bolezen, za katero zbolevajo ovce), v kateri prevladujejo β-ploskve, kjer bi morale biti α-vijačnice. <ref> </ref>

Funkcije normalnega proteina PrPC še niso popolnoma raziskane. Raziskovalna skupina v Franciji je pokazala, da je normalni prionski protein morda komponenta pri celični signalizaciji. Druga raziskava predlaga vlogo pri uravnavanju bakra ali kot encim, ki je odvisen od bakra, ker ima ta protein sposobnost vezati pet Cu(II) ionov na molekulo. Prioni so vpleteni pri bolezni BSE pri govedu (˝bolezen norih krav˝) in Creutzfeldt-Jakobovi bolezni pri človeku. Znanstveniki se osredotočajo predvsem na dve vprašanji, kaj povzroči, da se normalni protein spremeni v škodljivega ter kakšne oblike zdravljenja, če sploh katere, so učinkovite.

Struktura obeh oblik prionskega proteina


Viri

BOYER, R.(2005) Concepts in Biochemistry, Third edition 126-127. John Wiley & Sons, Inc.