Feritin

From Wiki FKKT
Jump to navigationJump to search

Feritin

Feritin je 450 kDa težak glubularen protein, sestavljen iz 24 podenot, ki shranjuje železo. Feritin, ki ne vsebuje železa se imenuje apoferitin.

Značilnosti:

Feritin je znotrajcelični protein, ki na kontroliran način shranjuje in sprošča železo. Prisoten je pri bakterijah, algah, višjih rastlinah in živalih. Pri vretenčarjih je sestavljen iz podenot tipa (L)-lahkih, in tipa(H)-težkih, z molekulsko maso 15- 21 kDa. Vsaka izmed 24 podenot je sestavljena iz 4(A,B,C,D) alfa vijačnic, in še ene manjše(E) alfa vijačnice, ki je povezana z alfa vijačnico C. Feritin je sferične oblike, premera 120-130Å, medtem ko je premer notranje praznine(cavity) približno 80Å. Pri človeku deluje tudi kot pufer, ki prepreči pomanjkanje oz. preveliko prisotnost železa v krvi, saj lahko posamezen protein vsebuje do 4500 Fe3+ ionov. Železo je skladiščeno v sredini beljakovinskega kompleksa v obliki kristalov (FeOOH)8 . (FeO.PO4H2). Feritin vsebuje do 23% železa. Prosto železo je za celice škodljivo, saj katalizira nastajanje prostih radikalov iz reaktivnih kisikovih pojavnih oblik, zato ga feritin in hemosiderin skladiščita.

Merjenje železa:

Feritinski test nam z indirektno meritvijo pove kolikšna je količina železa v krvi, saj je količina feritina proporcionalna količini železa v krvi. Za moškega je normalna koncentracija feritina 12-300 ng/mL, za žensko pa 12-150 ng/mL krvi.

Imunski odgovor:

Koncentracija feritina se močno poveča ob infekciji ali raku, zato da prepreči infektorju, da veže železo iz tkiv.

Odziv na stres:

Koncentracija feritina se poviša tudi v stresnih situacijah oz. anoksiji tj. pomanjkanju kisika v celicah.


Več informacij: [1]

Viri:


[2]

[3]

[4]