Kaveolin

From Wiki FKKT
Revision as of 23:27, 6 January 2013 by Martina (talk | contribs) (New page: '''KAVEOLIN''' Kaveolini so majhni proteini z velikostjo 18-24 kDa. Interagirajo med seboj tako, da tvorijo homooligomere in heterooligomere iz 14-16 monomerov esencialnih za pravilno delo...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

KAVEOLIN Kaveolini so majhni proteini z velikostjo 18-24 kDa. Interagirajo med seboj tako, da tvorijo homooligomere in heterooligomere iz 14-16 monomerov esencialnih za pravilno delovanje kaveole. Spadajo med integralne membranske proteine, ki so pomembni gradniki kaveol. Te nastanejo s polimerizacijo kaveolina. Ta veže holesterol in tvori koničaste strukture na notranji strani membrane. Sestavljeni so iz 178 aminokislin. Poznamo kaveolin-1, kaveolin-2 in kaveolin-3 v vretenčarjih. Imajo podobno strukturo. Poznamo dve izostrukturni obliki kaveolina-1. To sta kaveolin-1α in kaveolin-1β . Kaveole so prisotne v pljučnih celicah tipa 1, maščobnih celicah, v celicah gladkih in prečnoprogastih mišic. Nasprotno pa jih ni v eritrocitih, trombocitih, limfocitih in živčnih celicah. Obogatene so z holesterolom in če le tega odstranimo izginejo tudi kaveole. Z analizo tkiva bolnika raka na prostati pri moških in njegovih metastaz so znanstveniki ugotovili znatno zmanjšanje prisotnosti proteina kaveolin-1 (vzorci testiranja tkiva tumorja so pokazali popolno odsotnost tega proteina). Kaveolin-1 varuje zdravo celico pred preobrazbo v maligno. Mutacija gena za ta protein ob vplivu estrogena je lahko pomemben za nastanek raka na dojki pri ženskah. Vpliv kaveolina je opazen tudi na žilnem področju, saj manjkajoči deli kaveolina-1 kažejo različno neučinkovitost na žilni ravni, predvsem pri nepravilnem krčenju žil. Porast kaveolina-1 v nevronih je občasno odgovorna za nastanek Alzheimerjeve bolezni, saj zavira obdelavo amiloida z α-sekretazo in lahko poveča obdelavo z β-sekretazo.

Viri: http://www.amoic.hr/NOVI-BIOMARKER-ZA-RAK-PROSTATE-/1020.aspx http://amsdottorato.cib.unibo.it/253/1/tesiBaiocchi.pdf http://www.medenosrce.net/pogled.asp?id=1135 http://www.bambino.si/identificiran_gen_odgovoren_za_nastanek_raka_na_dojki

ategory:LEX