Rezultati kliničnih testiranj cepiva proizvajalca Moderna (mRNA)
Zasnova kliničnih študij – kako je cepivo mRNA-1732 pridobilo dovoljenje za uporabo
Trenutno potekajo tri klinične študije cepiva mRNA-1273 podjetja Moderna, ena izmed njih je v tretji fazi. Poteka od julija 2020 in glede na vmesne rezultate je decembra pridobila dovoljenje EUA (ang. Emergency Use Authorization). To dovoljenje omogoča uporabo učinkovine v primeru kemične, biološke, radiološke ali jedrske grožnje, kar vključuje tudi kužne bolezni.
Študija P301: Rezultati
Učinkovitost
Cepivo po dveh odmerkih zagotavlja 95% zaščito proti pojavu COVID-19 pri mlajših od 65 let in 86% zaščito starejših od 65 let. Po enem odmerku zagotavlja 80% zaščito, zaščita pred hudim potekom bolezni pa je 100%. Odstopanja glede na spol in prisotnost kroničnih bolezni niso bila opažena.
Varnost
Najpogostejši neželeni učinki, ki so se pojavili pri večini testiranih prostovoljcev, so bili bolečina na mestu injiciranja (91,6%), utrujenost (68,5%), bolečine v mišicah (59,6%) in sklepih (44,8%) in mrazenje (43.4%). Od tega je 0,2 – 9,7% ljudi potrebovalo zdravila ali zdravniško pomoč. Resni neželeni učinki, ki so zahtevali zdravniško pomoč, so bili redki (1%). Neželeni učinki so bili pogostejši po prejemu drugega odmerka cepiva in manj pogosti pri starejših od 65 let.
Česa še ne vemo?
- kako dolgo traja zaščita, - kakšna je učinkovitost cepljenja pri otrocih in nosečnicah, - učinkovitost proti asimptomatski okužbi s SARS-CoV-2, - kakšna je zaščita pred prenašanjem okužbe, - kako je cepivo učinkovito proti dolgotrajnejšim posledicam COVID-19.